Aktualności

GIS: Zalecenia postępowania w związku z występowaniem w niektórych państwach koronawirusa

Ilustracja do informacji: GIS: Zalecenia postępowania w związku z występowaniem w niektórych państwach koronawirusa
W ostatnich tygodniach, głównie w Chinach, we Włoszech, Korei Płd., a także innych krajach (aktualną listę można znaleźć na www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami gorączki, kaszlu i duszności.
 
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w wyżej wskazanych krajach i zaobserwowałeś u siebie ww. objawy, bezzwłocznie skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego. Nie udawaj się na SOR lub Izbę Przyjęć!
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do państw na terenie których potwierdzono zarażenia koronawirusem, pamiętaj
o podstawowych zasadach higieny. Jeśli to możliwe, pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia.
Wirus przenosi się drogą kropelkową, w związku z czym skuteczne jest stosowanie metod zapobiegania zakażeniu przedstawionych poniżej:
Często myj ręce używając mydła i wody lub używając płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Myj ręce skutecznie, zgodnie z załączoną instrukcją.
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta łokciem lub jednorazową chusteczką. Nie kichaj i nie kaszl w dłonie!
Zachowaj co najmniej 1 m odległości od innych ludzi, w szczególności tych, którzy kichają, kaszlą.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust przy pomocy dłoni, gdyż mogą one być skażone wirusem. W takim przypadku możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Nie zaleca się używania masek na twarz przez osoby zdrowe. Noszenie maseczek może ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego w przypadku osób chorych. Używaj maseczek racjonalnie.
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
 
Opracowano na podstawie danych Głównego Inspektora Sanitarnego
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda


Kalendarz imprez

  • Baner: ePUAP
  • Baner: GISON
  • Baner: BIP
  • Baner: Facebook
  • Baner: Partnerstwo Nyskie 2020
  • Baner: Obywatel gov pl
  • Baner: Kamera Online
  • Baner: Kietrzańska Telewizja Internetowa
.